Od 18 czerwca 2012 jesteśmy strategicznym partnerem TUI Poland w organizowaniu wyjazdów Incentive Travel

  • Monika Polkowska / WIELKI MUR CHIŃSKI

    Poznaj naszych inspiratorów, posłuchaj ich opowieści o miejscach, które zwiedzili, ludziach, jakich poznali, doświadczeniach, jakie wynieśli ze swoich podróży, obejrzyj ich zdjęcia, zainspiruj się.

Incentive Travel » Inspiratorzy » Monika Polkowska / WIELKI MUR CHIŃSKI
Monika Polkowska / WIELKI MUR CHIŃSKI

Monika Polkowska / WIELKI MUR CHIŃSKI

Z wykształcenia psycholog. Całym sercem kocha sport, podróże i swojego męża, który dzieli z nią pasje sportowe. W tym roku dwukrotnie ukończyła pełnego IRONMAN’a w Australii i we Włoszech. Na co dzień wraz z mężem prowadzi firmę i intensywnie trenuje. Wolne chwile wykorzystuje na podróże. Razem odwiedzili już wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy.

Sprawdź inne wycieczki w naszej ofercie:


"Wielki Mur Chiński owiany nie tylko historią, ale całą masą różnych legend i mitów.

Obalonym już mitem jest to, że ponoć widać go z księżyca. Pierwsze jego fragmenty pochodzą z okresu między V a VIII w. p.n.e. kiedy służył jako wał obronny. Pewne legendy mówią również o ochronie przed demonami hulającymi po rozległych chińskich stepach.

Skoro mur znajduje się w Chinach to powstawał również z ryżu! Co oznacza nic innego jak fakt, że zaprawa do cegieł zawierała m.in. mączkę ryżową. Niestety fortyfikacje nie wytrzymywały później licznych najazdów ludów mongolskich i mandżurskich.

W całości składa się z wielu odcinków, budowanych w różnym czasie i różnymi technikami. W niektórych miejscach pnie się w górę pod kątem kilkudziesięciu stopni. Jego najdłuższy fragment z czasów cesarza Ming XIV osiągnął długość 8850 km!

Podobno w budowie muru uczestniczył co trzeci mężczyzna ówczesnego imperium i tylko trzech na dziesięciu później powróciło do domu. Dlatego po śmierci cesarza Qin, upadła jego dynastia, a przyczyny upatruje się w niezadowoleniu ludzi z niewolniczej pracy przy murze. Jednak nieprawdą jest, że w budowli byli chowani zmarli robotnicy, ponieważ rozkładające się ciała mogłyby znacznie osłabić strukturę konstrukcji…

Obecnie nie ma już blisko połowy Wielkiego Muru z lat jego świetności. Pomimo, że prawo go broni, to jest on regularnie rozbierany, cegła po cegle. Dlatego śpieszmy się zobaczyć tę największą budowlę wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka.”

– Monika Polkowska

 

Być w Chinach i nie zobaczyć Wielkiego Muru Chińskiego? Niewybaczalne! Wybierz się na wycieczkę do Chin i odwiedź największą atrakcję turystyczną Azji.

Krótka historia Wielkiego Muru Chińskiego

Wielki Mur Chiński to atrakcja, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Już w 1987 roku budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 20 lat później ogłoszono ją jednym z siedmiu nowych cudów świata. Inna nazwa zabytku to Wan-Li Chang Chang, czyli „Długi Mur 10 000 Li”, gdzie Li oznacza chińską jednostkę miary. Historia Wielkiego Muru Chińskiego sięga 220 r. p.n.e., kiedy to miały się rozpocząć prace nad budowlą. Wszystko zaczęło się za panowania cesarza Qui Shi Huangdi – do naszych czasów zachowało się jednak zaledwie kilka procent pierwotnej budowli. Celem budowy była przede wszystkim ochrona Chińczyków przed ludami z Wielkiego Stepu. Wielki Mur Chiński miał również znaczenie handlowe.

Wielki Mur Chiński – największa chińska atrakcja

Monika Polkowska, która wybrała się na wyjazd do Chin z Travel PP, na własne oczy zobaczyła słynny Wielki Mur Chiński. Podróżniczka podzieliła się wrażeniami z podróży, a także opowiedziała o legendach, ciekawostkach i historii tej niezwykłej budowli. Monika Polkowska zauważyła też, że lata świetności konstrukcja ma już za sobą i jest regularnie rozbierana. Warto więc wybrać się na wycieczkę do Chin z Travel PP, póki jeszcze istnieje możliwość zobaczenia Wielkiego Muru Chińskiego. Chiny oferują jednak znacznie więcej atrakcji – podczas pobytu warto zobaczyć m.in. Terakotową Armię, Zakazane Miasto, Pałac Potala czy Wielkiego Buddę z Leshan.